2022 AWARD WINNERS 

Awards Ceremony took place at
The Plaza Arts Center in Eatonton GA
on Sunday September 25, 2022

BEST FEATURE FILM

 

A Glimpse of Happiness

Goodbye Petrushka - WINNER

Sweet Disaster

Turbo Cola

 

BEST SHORT FILM

 

How She Didn't Die

The Letter Men

Mirage

Parrot - WINNER

St Augustine


 

BEST GEORGIA SHORT

 

Be Good

Bridge

Mr Hundred Thousand Dollars - WINNER

No Small Dreams

Quarantine Love Story


 

BEST ANIMATED SHORT

 

The Boy and the Mountain

Detached

Echo - WINNER

Embrace


 

BEST HORROR SHORT

 

Deficit Anima

The Medium

Sink - WINNER

The Tell Tale Heart 

BEST DOCUMENTARY SHORT

 

The Hacktivist

Important Things Don't Matter

The Legacy Farmer

No Small Dreams - WINNER


 

BEST INTERNATIONAL SHORT

 

Being Brave

The Boots Unworn

Corsets - WINNER

Dear Juan Manuel

Dite e Kuqe


 

BEST DRAMA SHORT

 

Bumblebee - WINNER

A Gift For All Ages

Guilt

Mr March

When The Rain Sets In


 

BEST COMEDY SHORT

 

Aaron with 2 A's

Chucklefucker

Le Pompon

Survival Job

Work It Class! - WINNER


 

BEST STUDENT SHORT

 

Glow Stick

Hegoak

Triangle

Wayne - WINNER

BEST SCI-FI & FANTASY FILM

 

He Murdered Sleep

The Morning Breeze - WINNER

Recovery of the Fallen

Waiting For The Bliep

 

BEST MUSIC VIDEO 

 

Break Even - WINNER

David Arn's Losing Track of Kimberly

One of Them Guys

Wake Up


 

BEST MICRO-SHORT FILM

 

Ethereal

Les Dieux Changeants

Reverie - WINNER

Souperman

BEST DIRECTOR - FEATURE FILM

 

Raffael Enault (A Glimpse of Happiness) - WINNER

Nicola Rose (Goodbye Petrushka)

Laura Lehmus (Sweet Disaster)

Luke Covert (Turbo Cola)


 

BEST DIRECTOR - SHORT FILM

 

Russell Webb, Alicia Wszelaki (A Gift For All Ages) - WINNER

Antonio Tibaldi (How She Didn't Die)

Alan Smith - (Mr Hundred Thousand Dollars)

Kyle B Thompson (Parrot)

Peter Engelmans (Triangle)

BEST ACTOR

 

Kyusub So (Abrasax)

Fabien Caleyre (A Glimpse of Happiness)

Georges d'Audignon (A Glimpse of Happiness)

Matt Fowler (Mr March) - WINNER

Lluis Soler (Sea Light)


 

BEST ACTRESS

 

Gil Fishman (Glow Stick)

Madeline Joy Brashier (The Overlook)

Anna Mihalcea (Le Pompon)

Monica McCarthy (Survival Job) - WINNER


 

BEST ENSEMBLE CAST

 

Goodbye Petrushka

Mr Hundred Thousand Dollars

Triangle - WINNER

Turbo Cola


 

BEST CINEMATOGRAPHY

 

The Coronation (Anastasiia Kulikalova)

Hegoak (Francois Schneider)

How She Didn't Die (Jeff Bierman)

The Letter Men (Oren Soffer)

Mirage (Nicolas Berteyac) - WINNER


 

BEST MUSICAL SCORE

 

Bridge (Sara Lopez Marin)

Mirage (Bastien Ficarazzo)

The Boy and the Mountain (José Miguel Miranda & José Miguel Tobar)

When The Rain Sets In (Jean-Pascal Beintus) - WINNER

BEST SCREENPLAY

 

A Gift From God

Blood Is Thicker

Cream City

Dolores

Foresight

Lady Pearl - WINNER

Phoebe - WINNER

Regenesis

Remembering Us

Undying